jeżeli chcesz cokolwiek... bądź tu codziennie.
Blog > Komentarze do wpisu

zarobki brutto

Pojęcia gospodarcze, bankowe i ekonomiczne często powodują wiele nieporozumień wśród ludzi nie mających większego wykształcenia w tej branży. Każdy jednak we własnym zakresie powinien uzupełnić swoją wiedzę w tej kwestii, chociażby dlatego, że życie bez znajomości niektórych podstawowych pojęć może być bardzo ciężkie.

Wśród takich pojęć znajdują się między innymi nazwy dotyczące płacy – każdy bez wyjątku kiedyś spotka się (jeśli już to się nie stało) z tymi określeniami. Jednym z nich są zarobki brutto. Jak często patrząc i czytając ogłoszenie o prace, w którym płaca jest podana w kwocie brutto, ludzie wahają się przez dłuższy czas, ponieważ nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym różni się słowo brutto od netto…

Zarobki brutto są jednak diametralnie różne od tego, co faktycznie dostaje pracownik „do ręki”. Niejeden już zdziwił się, że po zatrudnieniu jego wypłata okazała się o wiele niższa niż się spodziewał – a to tylko i wyłącznie z winy nieznajomości niektórych pojęć. Czym więc różnią się zarobki brutto od płacy netto? Kwota netto to ta, którą dostajemy na własny użytek. Kwota brutto to całkowita kwota naszych zarobków, od której pracodawca odlicza wiele różnych kwot, to znaczy: składkę ubezpieczenia emerytalnego, wynoszącą ok. 9% naszych zarobków, składki ubezpieczeń rentowego i chorobowego, składkę ubezpieczenia zdrowotnego, a także zaliczkę na podatek dochodowy. Te właśnie kwoty i składki sprawiają, że zarobki brutto tak bardzo różnią się od zarobków netto.

Spróbujmy oszacować, jaka kwota jest odliczana od płacy brutto. Dla przykładu, jeśli wynagrodzenie brutto wynosi dwa tysiące złotych, pracownik do ręki dostanie niecałe półtora tysiąca złotych. Dlatego zwłaszcza tak ważne jest, by zdawać sobie sprawę z tego, że zarobki brutto to coś zupełnie innego o wynagrodzenia netto. Niestety wielu młodych ludzi wciąż daje się nabrać na to, wierząc, że będą zarabiali znacznie więcej, niż w praktyce jest. Średnie zarobki brutto różnią się też między województwami, dla przykładu w województwie mazowieckim wynoszą one ponad trzy i pół tysiąca, zaś w województwie podkarpackim niewiele ponad dwa tysiące.

Podobne artykuły:
zarobki netto w blogu e-biznes
zarobki w polsce na puknij.net

środa, 10 czerwca 2009, milioneczek

Polecane wpisy

Zobacz strony:
wideofilmowanie lublin
najciekawsze dla moich czytelników. Lubicie kobiety? oczywiście ;)